• 09044333704
  • info@DGKI.ir

DNA کارآفرینانه‌ی خود را قبل از راه‌اندازی استارت‌آپ بشناسید

DNA کارآفرینانه‌ی خود را قبل از راه‌اندازی استارت‌آپ بشناسید DNA کارآفرینانه‌ی خود را قبل از راه‌اندازی استارت‌آپ بشناسید
Rate this item
(0 votes)

من (مارتین زویلینگ)یک سرمایه‌گذار هستم، و برای همین تقریبا هرروز درخواست‌هایی دریافت می‌کنم مبنی بر این‌که محصول یا وب‌سایت جدیدی را بررسی کنم و بازخورد خود را در مورد پتانسیل موفقیت آن بیان کنم. ولی تابه‌حال نشده کارآفرینی از من بخواهد پتانسیل شخصی خودش را ارزیابی کنم. این در حالی است که بیشتر سرمایه‌گذاران عقیده دارند که بیشتر روی افراد سرمایه‌گذاری می‌کنند نه روی محصولات. این افراد هستند که موفقیت کسب‌وکار را رقم می‌زنند.

بنابراین، هر کارآفرین، قبل از این‌که پروژه‌ای را آغاز کند و زندگی‌اش را روی آن شرط ببندد، و نیز برای این‌که راحت‌تر بتواند با همکاران، سرمایه‌گذاران، اعضای تیم و مشتریان ارتباط برقرار کند، باید DNA خود را بشناسد. همه‌ی ما نقاط قوت و علایق خاص خود را داریم، و اگر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنیم قطعا به نفع ماست. بنابراین نباید تصور کنیم همه‌ی فرصت‌ها یکسان هستند.

امروزه سازمان‌های بسیاری به ارزش بررسی و شناخت فردی پی برده‌اند. سازمان‌های سرمایه‌گذار و مراکز رشد، ازجمله StartupAmerica و CoFoundersLab به هنگام غربالگری کارآفرینان جهت سرمایه‌گذاری، از یک فرایند رسمی استفاده می‌کنند. اگر متوجه شوند که نقاط قوت شما با پروژه‌ای که پیشنهاد کرده‌اید مطابقت ندارد، ممکن است تمایلی به سرمایه‌گذاری نشان ندهند.

متدولوژی جدیدی که به نظر می‌رسد بسیار متداول شده و طرفداران زیادی پیدا کرده، DNA کارآفرین در چهار مرحله است: سازنده، فرصت گرا، متخصص و نوآور (BOSI). این روش توسط جو آبراهام معرفی شد که پرتفولیویی از شرکت‌های بین‌المللی موفق با رشد بالا را در پرونده‌اش دارد. حتی می‌توانید با استفاده از روش خودارزیابی که او معرفی کرده DNA خود را در راستای این چهار تیپ شخصیتی ارزیابی کنید:

۱ـ سازنده

افراد سازنده، در بنا کردن یک کسب‌وکار از نقطه‌ی صفر مهارت دارند. این افراد، در بازی استارت‌آپ‌ها، همچون بازیکنان شطرنج بسیار ماهر هستند و همواره به دنبال آن هستند که در رقابت، یک یا دو حرکت جلوتر باشند. برای توصیف این افراد اغلب از صفات با انگیزه، متمرکز، سرد، بی‌احساس و حسابگر استفاده می‌شود. برخی می‌گویند دونالد ترامپ نماد این نوع شخصیت است. این افراد معمولا برنده هستند ولی اغلب خوشحالی و قدردانی را که انتظار دارند کسب نمی‌کنند.

۲ـ فرصت گرا

فرد فرصت گرا، خیال‌پرداز است. و این ویژگی به نوعی در همه‌ی ما وجود دارد. این همان بخشی از وجود ماست که وادارمان می‌کند در زمان مناسب در مکان مناسب باشیم تا به پول زیادی دست پیدا کنیم. هر وقت احساس کردید که می‌خواهید با شتاب بپرید و از تبلیغی که در مورد ثروتمند شدن سریع از طریق اینترنت استفاده کنید، بدانید که بخش فرصت گرای وجود شما فعال شده‌است. این نوع کارآفرینان بزرگ فکر می‌کنند، بزرگ عمل می‌کنند، و در بسیاری از مواقع، با شکست‌های بزرگی هم روبرو می‌شوند.

۳ـ متخصص

کارآفرین متخصص وارد یک صنعت می‌شود و تا آخر عمرش به همان صنعت ادامه می‌دهد. این افراد تخصص بسیار زیادی دارند، اما اغلب در رورایی با بازار مملو از رقبا با مشکل مواجه می‌شوند. طراحان گرافیک، متخصصان‌ای تی، و وکلا و حسابدارانی که مستقل کار می‌کنند در این گروه هستند. این افراد، کسب‌وکارهای خانوادگی خوبی راه‌اندازی می‌کنند، اما نمی‌توانند کسب‌وکار خود را گسترش دهند.

۴ـ نوآور

کارآفرینان نوآور معمولا در آزمایشگاه‌ها در حال کار روی اختراعات، دستورالعمل‌ها، مفاهیم، سیستم‌ها و محصولاتی دیده می‌شوند که می‌توان بر مبنای آن‌ها یک یا چند کسب‌وکار راه‌اندازی کرد. چالشی که در مورد کارآفرینان نوآور وجود دارد این است که آن‌ها آن‌قدر که روی امکانات محصول تمرکز می‌کنند، روی واقعیت‌های تجاری تمرکز نمی‌کنند. اگر یکی از این کارآفرینان نوآور با یک کارآفرین سازنده در یک تیم قرار بگیرند، می‌توانند کارشان را تا بی‌نهایت گسترش دهند، و اینجاست که همه‌ی سرمایه‌گذاران تمایل دارند در بخشی از این فعالیت سهیم شوند.
البته شناخت تیپ شخصیتی خود و تنظیم طرح کسب‌وکار بر اساس آن، تضمین‌کننده‌ی موفقیت نیست. دومین اصلی که تمامی سرمایه‌گذاران به آن اهمیت می‌دهند، این است که موفقیت کسب‌وکار، علاوه بر ایده، به اجرا هم‌بستگی دارد. به همین دلیل است که من علاوه بر ایده، و گوش دادن به‌این‌که تا چه حد این ایده می‌تواند موفق باشد، بر کشش استارت‌آپ، اهداف کوتاه‌مدت محقق شده، و معیارهای آن نیز تاکید دارم.
بااین‌حال از نظر من، شناخت DNA کارآفرینانه‌ی شما به‌عنوان بخشی از آمادگی فردی شما، یا در کنار مراکز رشد، شتاب‌دهنده‌ها یا هیات‌های مشاور، بسیار ارزشمند است. منظور من این نیست که هر سازمانی برای ارزیابی موفقیت کسب‌وکار، DNA شما را ملاک قرار می‌دهد. چراکه کسب‌وکارها پر از عوامل ناشناخته و افراد پر از ویژگی‌های متفاوت و متنوع هستند. ولی شناخت DNA می‌تواند شروع خوبی باشد.
هنوز هیچ جایگزینی برای روابط فردی و تیم‌های اثربخش یافت نشده‌است. به همین دلیل است که بیشتر فرشتگان سرمایه‌گذار تنها در محدوده‌ی محلی سرمایه‌گذاری می‌کنند، چراکه می‌توانند موسس و تیم کسب‌وکار را با گذشت زمان شخصا ارزیابی کنند. اما سرمایه‌گذاران خطرپذیر منابع کافی در اختیار دارند تا برای همکاری با کارآفرینان با پتانسیل، به نقاط دورتر سفر کنند.
بنابراین پیش از آن‌که استارت‌آپ بعدی را راه‌اندازی کنید، توصیه می‌کنم زمانی را به شناخت خود اختصاص دهید، یا با یک مربی همکاری کنید تا نقاط قوت شما را برایتان مشخص کند. در این صورت حداقل می‌توانید هم‌موسسی پیدا کنید که نقاط قوتی مکمل نقاط قوت شما دارد و با این روش می‌توانید تئوری «یک به‌اضافه‌ی یک می‌شود سه» را به واقعیت تبدیل کنید.