• 09044333704
  • info@DGKI.ir

ترفندهای بازاریابی برای معرفی یک محصول جدید

ترفندهای بازاریابی برای معرفی یک محصول جدید ترفندهای بازاریابی برای معرفی یک محصول جدید
Rate this item
(0 votes)

برای معرفی تأثیرگذار محصول یا خدمت جدیدتان، این دستورالعمل هفت مرحله‌ای را به شما معرفی می‌کنیم.
پس می‌خواهید محصول یا خدمت جدیدی را روانه بازار کنید! فکرهایتان را کرده‌اید و دقیقا می‌دانید تصمیم به ارائه‌ی چه محصولی دارید. حالا فقط باید فکری به حال فروش محصول خود بکنید. خیلی ساده به نظر می‌رسد، نه؟ امّا روزانه تعداد بی‌شماری از محصولات یا خدمات جدید کاملاً نادیده گرفته می‌شوند زیرا در معرفی آن‌ها به بازار از روش درستی استفاده نشده است. درواقع درصد بالایی از تماس‌های روزانه با کارشناسان شرکت من، از سوی مدیران کسب‌وکارهای کوچک است که تقاضای خدماتی از این دست دارند. ما هم آن‌ها را راهنمایی می‌کنیم تا این هفت گام را درست و دقیق بردارند و محصول یا خدمت جدید خود را با موفقیت وارد بازار کنند.۱-از شرایط رقابت در بازار شناخت کافی کسب کنید
در بسیاری از دوره‌های آموزش بازاریابی، نحوه انجام تحلیل SWOT را به شرکت‌کنندگان آموزش می‌دهند. برای این کار ابتدا باید شرایط رقبا‌تان را به دقت بررسی کنید. یک فهرست دقیق از شرکت‌هایی تهیه کنید که محصول یا خدمات آن‌ها مشابه محصول موردنظر شما برای ارائه به بازار است. حتی اگر فکر می‌کنید محصول یا خدمت شما کاملاً بی‌نظیر است و هیچ رقیبی در بازار ندارد، بازهم خود را به‌جای مشتریان مشتاق بگذارید و ببینید ممکن است به‌جای محصول شما چه چیزی را بخرند. پس از شناخت رقبای خود، ابزارهای بازاریابی آن‌ها ازجمله آگهی‌های تبلیغاتی، بروشورها و وب‌سایتشان را بررسی کنید. قدرت مقابله محصول یا خدمت جدید خود با محصولات موجود در بازار را ارزیابی کنید؛ نقاط برتری شما کدام است؟ کدام‌یک از شرکت‌های حاضر در این رقابت یا محصولات آن‌ها برای موفقیت شما تهدید به‌حساب می‌آیند؟

۲-مشتریان ایده آل را هدف بگیرید
اگر می‌خواهید با کمترین هزینه‌ی ممکن، محصول یا خدمت خود را با موفقیت روانه بازار کنید، باید روی مشتریان مشتاقی متمرکز شوید که احتمال بسیار بالایی دارد محصول شما را بخرند. این افراد ممکن است مشتریانی باشند که هم اکنون از محصولی مشابه استفاده می‌کنند و ارزش ویژگی‌ها و امکاناتی را که شما به محصولات موجود اضافه کرده‌اید، می‌دانند. بهترین مشتریان مشتاق برای شما کسانی هستند که نسبت به محصول شما احساس نیاز می‌کنند؛ توانایی مالی برای خرید آن را دارند و تمایل خود را برای خرید چنین محصولی، مثلاً از طریق خرید کردن از رقیب شما،  ابراز کرده‌اند. به یاد داشته باشید برآوردن یک نیاز موجود، بسیار ساده‌تر از ایجاد نیاز جدید است.

۳-یک ارزش پیشنهادی منحصربه‌فرد ایجاد کنید

در این مرحله، باید درک کاملی از محصول خود داشته باشید تا بتوانید آن را از  رقبا‌تان متمایز کنید و در معرض دید کسانی قرار دهید که باید از آن بهره‌مند شوند. امّا آیا واقعاً می‌دانید که چرا مشتری باید از میان تعداد زیادی از محصولات مشابه موجود در بازار محصول شما را انتخاب کند؟ محصول شما چه مزایا و ویژگی‌هایی دارد که مشتری مشتاق بیش از همه به آن اهمیت بدهد؟ حرف آخر آن که «بسته بندی» و نحوه‌ی معرفی محصول یا خدمت شما باید کاملاً منحصربه‌فرد باشد و نیازها و خواسته‌های بهترین مشتریان مشتاق‌تان  را برآورده کند.

۴-تاکتیک‌ها و استراتژی‌های بازاریابی خود را تعیین کنید
گام بعدی انتخاب کانال‌های فروش و بازاریابی مناسب است. مثلاً، باید انتخاب کنید که آیامی‌خواهید فروش‌تان را آنلاین انجام دهید یا از طریق کاتالوگ و یا فروشندگان دیگر ؟ معمولاً بازاریاب‌هایی که از چندین کانال مختلف برای کار خود استفاده می‌کنند، به موفقیت‌های بزرگتری دست می‌یابند زیرا مشتریانی که قدرت خرید بالایی دارند و محدودیتی در زمان و مبلغ خرید ندارند، مایل اند که مقدار بیشتری پول خرج کنند و زمان بیشتری را برای خرید بگذرانند. فرض کنیم استراتژی شما عرضه یک دستگاه بدنسازی با قیمت مناسب به مشتریانی باشد که توان پرداخت هزینه اشتراک باشگاه‌های بدنسازی یا خرید دستگاه‌های ورزشی خانگی گران قیمت را ندارند. در این شرایط باید روش سنتی بازاریابی مستقیم و فروش آنلاین را به‌عنوان کانال‌های اصلی به کار بگرید و از ترفندهایی مانند آگهی‌های بازرگانی تلویزیونی، تبلیغات آنلاین یا درخواست‌های ایمیلی حاوی لینک به وب‌سایت‌تان هم استفاده کنید.

۵- محتوا و رویکردهای بازاریابی خود را آزمایش کنید
با آن‌همه پولی که برای معرفی یک محصول یا خدمت جدید به بازار لازم است، بی‌احتیاطی بزرگی است که بدون آزمایش شیوه‌های بازاریابی، آن‌ها را به مرحله اجرا درآورید. بهتر است نحوه معرفی محصول یا خدمت خود و همچنین پیام‌های تبلیغاتی و دیگر ابزارهای بازاریابی خود را آزمایش کنید. متناسب با محصول و بودجه‌ای که در اختیار دارید، می‌توانید از گروه‌های رسمی استفاده کنید یا این‌که خیلی ساده میزگردی با حضور تعدادی از مخاطبان موردنظر خود برگزار کنید. همچنین می‌توانید از تحقیقات آنلاین استفاده کنید یا این‌که محصول‌تان را برای آزمایش بین یک گروه منتخب از کاربران پخش کنید. تنها پس از تکمیل فرآیند این آزمایش‌ها، وارد مرحله نهایی طراحی و اجرای ابزارها و شیوه‌های بازاریابی شوید.

۶- کمپین خود را سر و سامان دهید
روابط عمومی اغلب نقشی حیاتی در معرفی یک محصول یا خدمت به بازار دارد. می‌توانید از تاکتیک‌های روابط رسانه‌ای برای انتشار یک مقاله یا شرکت در یک مصاحبه استفاده کنید؛ ترتیبی بدهید که محصول‌تان در رسانه‌های جمعی موردبررسی قرار بگیرد؛ یک رویداد عمومی برای معرفی محصول برگزار کنید یا از شگردهای بازاریابی دهان به دهان، برای بر سر زبان انداختن نام محصول خود استفاده کنید. صرف‌نظر از این‌که کدام شیوه تبلیغات را به کار می‌گیرید؛ باید ابتدا اطمینان حاصل کنید که محصول‌تان برای عرضه به بازار کاملاً آماده و در دسترس باشد تا بدین ترتیب حداکثر سود ممکن را از خدماتی که ارائه می‌کنید ببرید. اقدامات و تلاش‌های دیگر شما درزمینه‌ی بازاریابی هم دقیقاً باید در ادامه این فعالیت‌های رسانه‌ای و هماهنگ با آن‌ها تنظیم شوند. در هفته‌ها و ماه‌های اول، نتایج حاصل از تبلیغات رسانه‌ای خود را رصد کرده و آماده باشید که کمپین خود را با آن بخش از این فعالیت‌ها که بیشترین فایده را برایتان داشته‌اند، تنظیم کنید.

۷- از چرخه‌ی عمر محصول خود آگاه باشید
کمپین تبلیغاتی که در طول دوره‌ی معرفی و آموزش درباره‌ی محصول یا خدمت خود از آن استفاده می‌کنید، به اقتضای تکامل و جا افتادن محصول در بازار باید به‌روز شود. اگر بازخوردهای دریافتی از فرآیند بازاریابی را به دقت تحت نظر داشته باشید، روند کاهش نتایج مطلوب، به شما خواهد گفت که چه زمانی وقتش رسیده که تغییراتی در محصول یا خدمت خود ایجاد کنید، پیام‌های رسانه‌ای خود را عوض کنید. حتی ممکن است متوجه شوید که عمر این محصول خاص دیگر به سرآمده و باید بستر را برای عرضه  ایده بزرگ بعدی خود به بازار آماده کنید.