• 09044333704
  • info@DGKI.ir

پنج نکته برای نام‌گذاری استارت‌آپ‌ها

22 ارديبهشت 810 by شتاب دهنده 2542 Views
پنج نکته برای نام‌گذاری استارت‌آپ‌ها پنج نکته برای نام‌گذاری استارت‌آپ‌ها
Rate this item
(0 votes)

یکی از موارد موردتوجه در راه‌اندازی استارت‌آپ‌ها، انتخاب نام مناسب برای آن‌ها است. چه نامی را برای کسب‌وکار خود انتخاب می‌کنید؟ این یک تصمیم بسیار مهم است. شما نمی‌توانید بدون داشتن نامی برای شرکت، وب‌سایت آن را راه‌اندازی کنید. ترکیب فعالیت‌های بازاریابی، تنظیم قراردادها و بسیاری از کارهای دیگر بدون داشتن نام بسیار دشوار و غیرممکن است. چالشی که در اینجا با آن مواجه می‌شوید انتخاب نامی است که به‌یادماندنی و نشان‌دهندهٔ برند شما باشد. پنج نکته زیر را هنگام انتخاب نام برای استارت‌آپ خود در نظر بگیرید:


۱- آن را بنویسید، بخوانید و با صدای بلند فریاد بزنید

زمانی که در مورد اسم فکر می‌کنید، قبل از اینکه تصمیم نهایی خود را بگیرید آن را امتحان کنید. نام مدنظر خود را به‌صورت یک URL بنویسید. این نام را با صدای بلند بخوانید. به حروف اول کلمات دقت کنید. نام مدنظر را در فرهنگ‌نامه شهری جستجو کنید. سؤالات زیر را در مورد نام از خود بپرسید:

  • آیا ممکن است فردی چیزی در این نام بیابد که به‌طور ناخواسته خنده‌دار یا توهین‌آمیز باشد؟
  • آیا ممکن است باعث اشتباه گرفتن این نام با یک نام تجاری دیگر شود؟
  • آیا نام مدنظر شما برای حفظ کردن و یادآوری طولانی نیست؟
  • آیا این نام ممکن است تصور نامطلوبی در ذهن مشتریان ایجاد کند؟

تا قبل از اطمینان از رعایت موارد بالا، پولی و زمانی را برای انتخاب نام استارت‌آپ صرف نکنید.

۲- مطمئن شوید که دامنه مدنظر شما در دسترس است.

هیچ‌چیزی تأسف‌بارتر از این نیست که در یک نامی سرمایه‌گذاری کنید که دامنه همنام آن قبلاً توسط دیگری ثبت شده است، یا این که یک کسب‌وکار دیگری با همان نام در حال تجارت باشد. حتماً مدنظر داشته باشید که از سرویس‌هایی مانند Popcentric استفاده کنید تا بررسی کنید که آیا نام مدنظر شما در دسترس هست یا خیر و یا اینکه تعدادی نام پیشنهادی از این سرویس‌ها دریافت کنید. بدین ترتیب می‌توانید اطمینان حاصل کنید که هیچ مناقشه و تعارضی در نام‌گذاری به وجود نخواهد آمد.

۳- از صحبت‌های به‌اصطلاح عامیانه پرهیز کنید.

از نام‌هایی استفاده کنید که به‌صورت مستقیم و به یک روش درست تلفظ می‌شوند. مثلاً هنگامی‌که کاربران می‌خواهند در مورد نام شما در اینترنت جستجو کنند سردرگم نشوند که باید از "4"، "for" یا "four" استفاده کنند. اگر نام شما با "er" پایان می‌پذیرد دقت کنید که "e" را فراموش نکنید. در کل از اصطلاحات عامیانه خودداری کنید وگرنه ممکن است نام کسب‌وکار شما پس از گذشت چند سال منسوخ شود.

۴- در گوگل جستجو کنید

سعی کنید که نام کسب‌وکار خود را در گوگل جستجو کنید و از طریق گوگل ادوردز آن را بررسی کنید. درواقع به دنبال تأیید این باشید که هیچ کسب‌وکار یا نهادی آنلاین دیگری چنین نامی ندارد. اگر چنین باشد، افراد هنگام جست‌وجوی کسب‌وکار شما در اینترنت دچار مشکل خواهند شد.

۵- نام‌گذاری را تنهایی انجام ندهید

اگر برایتان مقدور است، کار اسم‌گذاری را حداقل با یک نفر دیگر به‌صورت اشتراکی انجام دهید. شما می‌توانید به‌واسطه تکنیک بارش فکری از پتانسیل افراد استفاده کنید و گزینه‌های مختلف برای نام استارت‌آپ خود را بررسی کنید و بهترین بازخوردها را در همین شرایط از افراد بگیرید. فقط به این نکته توجه داشته باشید که شخص موردنظر برای همکاری در انتخاب اسم باید فهم مشترکی با شما در چشم‌اندازتان داشته و در انتقال پیغام برندتان به مخاطب آشنایی داشته باشد.