• 09044333704
  • info@DGKI.ir

سه نکته در توسعه محصول موفق استارت‌آپ

سه نکته در توسعه محصول موفق استارت‌آپ سه نکته در توسعه محصول موفق استارت‌آپ
Rate this item
(0 votes)

شما استارت‌آپ موفقی را بر مبنای یک محصول یا خدمت هسته‌ای (اصلی) راه‌اندازی کرده‌اید. کسب‌وکار شما به‌مرور رونق می‌گیرد و وارد مرحله جدیدی از رشد می‌شوید. قاعدتاً مرحله بعدی که باید انجام دهید این است که محصول یا خدمت خود را توسعه دهید البته ممکن است این کار را هم انجام ندهید.
زمانی که در حال اضافه کردن محصولات یا خدمات جدید به کسب‌وکار خود هستید استراتژی‌های وسوسه‌انگیز و اغراق‌آمیزی را تدوین می‌کنید.
کایسر سراجادین (Kaiser Serajuddin) مؤسس Better Body Bootcamp معتقد است که توسعه سریع محصولات و خدمات می‌تواند در بلندمدت به کسب‌وکار شما لطمه وارد کند.
بسیاری از استارت‌آپ‌ها در زمان توسعه محصولات و خدمات خود مرتکب چنین اشتباهی می‌شوند. آن‌ها محصولات و خدمات خود را توسعه می‌دهند قبل از اینکه محصولات و خدمات اصلی خود را به بهترین شکل ممکن کامل کرده باشند.
این استراتژی که بخواهید محصولات مختلفی را به انواع و اقسام مشتریان عرضه کنید در بسیاری از مواقع قدرت شما را در بازار کاهش داده و شما را مجبور به تلاش‌های اضافی و بی‌نتیجه در کسب‌وکارتان خواهد کرد.


کسب‌وکار سراجادین بر اساس یک برنامه اردوی آموزشی کاهش وزن برای زنان میان‌سال است. درحالی‌که سایر فعالان در حوزه تناسب‌اندام به سمت تمرینات شخصی و تلاش برای دستیابی به سایر بخش‌های جمعیت گرایش دارند، اما او به این نتیجه رسید که این کار نمی‌تواند یک حرکت هوشمندانه باشد و ایده خاص خود را دنبال کرد.
سراجادین می‌گوید: «ما تمام توجه‌مان را بر روی کامل کردن این محصول متمرکز ساختیم». به‌منظور گسترش و توسعه آن احتمالاً نیاز به استخدام پرسنل خواهیم داشت که منجر به هزینه اضافی بیشتر خواهد شد. ما نیاز داریم که مقدار زیادی انرژی برای بازاریابی و پیگیری پایگاه‌های مشتریان جدید اختصاص دهیم که میزان زیادی از زمان و نقدینگی کسب‌وکار اصلی را شامل خواهد داد و هنگامی‌که نوبت به ارائه محصول اصلی و هسته‌ای می‌رسد، ممکن است اعتبار خود در ذهن مشتریان را از دست بدهیم.
بنا بر گفته سراجادین برای کارآفرینانی که به دنبال رشد هستند، همیشه گزینه‌های دیگری علاوه بر کاهش اهمیت نام تجاری و محصول هسته‌ای وجود دارد. به‌عنوان‌مثال برای بهتر شدن اردوی آمادگی جسمانی، تصمیم گرفته شد که رشد پایگاه مشتری مبتنی بر فرانشیز و افتتاح مکان‌های جدید باشد. سراجادین نکات زیر را برای بهبود محصول با تمرکز بر روی پایگاه مشتریان بیان کرده است:

شناخت واقعی مشتریان هدف خود.
یکی از بدترین کارهایی که یک استارت‌آپ ممکن است انجام دهد، تلاش برای بازاریابی محصول خود برای «همه» است. سراجادین توصیه می‌کند که بنشینید و یک پروفایل در رابطه با مشتریان هدف خاص خود بنویسید. در مورد اینکه او کیست، روز او چگونه می‌گذرد، چه‌کاری انجام می‌دهد، به چه چیزهایی نیاز دارد و خواسته‌های او چیست، فکر کنید. با مشتریان بالقوه یا فعلی صحبت کنید تا اطلاعاتی در مورد این پروفایل جمع‌آوری و از آن برای متمرکز ساختن تلاش‌های خود استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که مشتریان شما باهوش هستند.
دلیل شکست اکثر شرکت‌هایی که سعی کرده‌اند پایگاه مشتری و محصول خود را گسترش دهند این بوده بدین دلیل موفق نشده‌اند که مشتریان فعلی خود را در نظر نگرفته‌اند. اگر شما بتوانید به شکل موفقیت‌آمیزی محصول فعلی خود را کامل کنید، آنگاه تلاش برای تنوع و گسترش آن به یک دسته جدید با موفقیت همراه خواهد بود.

میدان را ترک نکنید.
در تمام استارت‌آپ‌ها جدا شدن از محصول اولیه می‌تواند بسیار سخت باشد. ممکن است به‌زحمت جلو بروید اما اگر به آن بچسبید و بر روی موقعیت خوب خود تمرکز کنید، نهایتاً قادر به بهینه‌سازی آن و تحویل بهترین محصول ممکن به افرادی خواهید بود که واقعاً خواهان آن هستند. هرچقدر که بیشتر بر روی محصول هسته‌ای خود کار کنید، نتایج بهتری دریافت خواهید کرد.