هفت نکته برای جذب و حفظ بهترین استعداد‌ها در یک استارت‌آپ

Rate this item
(0 votes)

انتخاب افراد مناسب برای هیئت‌مدیره در هر کسب‌وکاری مهم است، اما استارت‌آپ‌ها شرایط خاص‌تری دارند و نمی‌توانند در استخدام اشتباه کنند. زمانی که منابع مالی کم است و تأمین مالی بر اساس اعتبار انجام می‌شود، یک استخدام اشتباه می‌تواند کسب‌وکار شما را برای چند ماه تحت تأثیر قرار دهد. کمبود منابع و شناخت ناکافی می‌تواند جذب استعداد‌های درخشان را برای استارت‌آپ‌ها سخت کند.
بنابراین استارت‌آپ‌ها برای جذب و حفظ بهترین استعداد‌ها باید چه‌کار کنند؟


۱-کسب‌و‌کار هیجان‌انگیزی بسازید که کاری بزرگ انجام می‌دهد.
جذب بهترین استعداد‌‌ها با ایجاد کسب‌وکاری شروع می‌شود که افراد بخواهند عضوی از آن باشند و هر چیز دیگری، ازجمله مکانی که استارت‌آپ در آن واقع شده است در درجه دوم اهمیت قرار دارد.

اگر شما کسب‌و‌کاری هیجان‌انگیز راه‌اندازی کنید که برای انجام کار بزرگی تلاش می‌کند، افراد بااستعداد علاقه‌مند خواهند بود که برای شما کار کنند و با تعریف از کسب‌و‌کارتان افراد دیگری را هم جذب خواهند کرد.

۲- قبل از استخدام کسب‌و‌کارتان را تعریف کنید.
استخدام موفق زمانی آغاز می‌شود که خود کسب‌وکارتان را تعریف کنید و بدانید به دنبال چه مجموعه مهارت‌هایی هستید. تدوین شرح شغلی برای استخدام بسیار مهم است.

شما باید واقعاً در مورد آنچه شرکتتان انجام می‌دهد، جایی که در آن قرار دارید و فرهنگ آن فکر کنید. در مورد استعداد‌های موردنیاز کسب‌و‌کارتان فکر و آن را دقیقاً تعریف کنید. بعد از انجام این کار می‌توانید به دنبال استخدام بروید.

۳-فرهنگ شما باید در فرآیند استخدام منعکس شود.
برای استخدام مناسب علاوه بر مهارت‌ها باید فرهنگ کسب‌و‌کارتان را نیز مدنظر قرار دهید. یکی از شیوه‌های استخدام در شرکت NORTECH این است که مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها را با داوطلبان برای شناخت نگرش آن‌ها نسبت به ارزش‌های کسب‌وکار خود و توانایی کار کردن آن‌ها در شرایط محیطی متغیر انجام می‌دهند.
در این شرکت متقاضیان استخدام وارد یک سری از مصاحبه‌هایی می‌شوند که مصاحبه‌کنندگان رزومه داوطلبان را از قبل ندیده‌اند و برای استخدام به ارزش‌هایی مانند علاقه، احترام، مسئولیت فردی و تمایل به رشد توجه می‌کنند.

۴- اولین استخدام شما باید یک شخص کار بلد باشد.
انعطاف‌پذیری یکی از مهم‌ترین مسائل در استارت‌آپ‌ها است. کسی که در یک استارت‌آپ می‌تواند با چالش‌های مختلف سازگار شود و به‌سرعت راه‌حلی پیدا کند ممکن است مهم‌تر از کسی باشد که فقط در موضوع خاصی متخصص است.
اولین فردی که در شروع استارت‌آپ‌ خود استخدام می‌کنید باید بداند کارهای زیادی وجود دارد که لازم است انجام شود و باید کسی مراقب تمام این مسائل باشد. کسی که هوشمند، مدبر و با ابتکار عمل است و این کار را به‌خوبی انجام می‌دهد.

۵- ترس از شکست را کنار بگذارید.
یکی از چالش‌هایی که استارت‌آپ‌ها در زمان استخدام با آن مواجه هستند این است که کارمندان بااستعداد تازه‌وارد ممکن است پیوستن به شرکت را کار بسیار مخاطره‌آمیزی بدانند به این دلیل که استارت‌آپ‌ها هیچ سابقه‌ای ندارند و تضمینی برای موفقیت آن‌ها وجود ندارد. بعضی از استارت‌آپ‌ها برای مقابله با این موضوع، بدترین وضعیت احتمالی را برای متقاضیان استخدام بیان می‌کنند و تأکید می‌کنند در صورت شکست استارت‌آپ، داوطلب هیچ مشکلی برای پیدا کردن یک فرصت دیگر ندارد.
اغلب داوطلبان در برابر این جمله را خواهند گفت: این اتفاق نمی‌افتد چون من بخشی از این کسب‌و‌کار هستم.

۶- تعامل و توانمندسازی کارکنان
زمانی که بهترین استعداد‌ها را برای استارت‌آپ خود جذب کردید، چگونه آن‌ها را حفظ می‌کنید؟

برای حفظ کارکنان مستعد، ایجاد حس مشارکت و توانمندسازی آن‌ها را در اولویت قرار دهید.

شما باید به کارکنان کسب‌و‌کارتان این فرصت را بدهید که به آنچه انجام می‌دهند احساس تعلق داشته باشند.
ارتباطات باز برای تعامل و توانمندسازی کارکنان ضروری است. مدیران اجرائی باید انتظارات خود را به‌وضوح مشخص کنند، با کارکنان ارتباط برقرار نمایند، مدام چالش ایجاد کنند و مشارکت‌های فردی آن‌ها را برای موفقیت کلی کسب‌و‌کار به کار بگیرند. تنها پس‌ازاین کار است که کارکنان به کار خود احساس تعلق خواهند داشت.

۷- فرآیند کسب‌و‌کارتان را تعریف کنید و به آن متعهد باشید.
روش‌های مختلفی برای اجرای استراتژی‌های موردنظر شما وجود دارد. یک فرآیند روشن تعریف کنید و مشخص نمایید که چه کسی باید در جایگاه مدیریت باشد و آن‌ها را به اجرا درآورد.
این فرآیند نیاز به تغییر ندارد تا زمانی که استارت‌آپ شما رشد کند.

Read 726 times