سه راهکار برای کسب نگرش مثبت در مواجهه با شکست

Rate this item
(0 votes)

بسیاری از مردم در مورد نگرش یا طرز فکر، به‌ویژه «نگرش قدرشناسانه» صحبت می‌کنند و این مساله تقریبا تبدیل به موضوع عادی گفتگو‌ها شده است؛ اما احتمالا کمتر کسی واقعا در مورد ماهیت آن می‌اندیشد. به‌طورقطع نمی‌توان گفت چند نفر در طول فعالیت‌های روزانه‌شان، حقیقتا برای تقویت این نگرش در خود تلاش می‌کنند؛ اما م این نگرش با برنامه‌ریزی مجدد زندگی‌تان، می‌تواند تفاوت چشمگیری ایجاد کند، به‌طوری‌که حتی قادر خواهید بود مزیت‌ها و موهبت‌های شکست را نیز درک کنید. داشتن نگرش قدرشناسانه و سپاسگزار بودن به خاطر تمامی چیزهایی که در زندگی‌تان دارید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و حتی شاید حفظ این نگرش در مواجهه با شکست مهم‌تر هم باشد.
حال سوال اینجاست که چطور برخی از مردم بر احتمالات غلبه کرده و به موفقیت دست می‌یابند؟ یا برخی افراد چطور می‌توانند شکست‌های بزرگ را به موهبت‌های باورنکردنی تبدیل کنند، به شکلی که نه‌تنها برای خودشان، بلکه برای تمامی جهان نیز مایه برکت باشند؟ پاسخ ساده است، همه‌چیز از نگرشی که انتخاب کرده‌اند، نشات می‌گیرد.


انتخاب نگرش و دیدگاه درست
زمانی که نگرش درستی را انتخاب کرده باشیم، می‌توانیم به حداکثر نتایج موردنظر دست پیدا کنیم. نگرش درست کمک می‌کند به‌جایی که قبلا هرگز به آن نرسیده‌ایم یعنی تا بلندترین قله‌ها، اوج گرفته و زندگی شخصی و کاری ویژه و خارق‌العاده‌ای را رقم بزنیم. همچنین نگرش درست می‌تواند باعث شود دیگران نیز رفتار خوبی داشته باشند. به همین دلیل است که باید با افرادی که نگرش مثبتی دارند در ارتباط باشیم، چراکه آن‌ها به ما کمک می‌کنند تا ما نیز رفتار خوبی داشته باشیم.
شاید با خودتان بگویید «تمام این‌ها عالی به نظر می‌رسند، اما زمانی که هیچ‌چیز در زندگی‌ام درست پیش نمی‌رود، چطور باید چنین نگرش مثبتی داشته باشم؟» کاملا حق با شماست، زیرا این همان مسئله‌ای است که هر کس ممکن است در زندگی شخصی خود با آن در کشمکش باشد. در اینجا ۳ راهکار ساده به شما معرفی می‌شود و به شما کمک می‌کند نگرش مثبت خود را در شرایط منفی و اتفاقاتی که در مسیر زندگی می‌افتند، حفظ کنید.

- آگاهانه تلاش کنید.
تلاش برای ایجاد نگرش درست باید به‌صورت آگاهانه و سنجیده صورت گیرد. ممکن است همیشه مطالبی درباره اهمیت داشتن یک نگرش خوب بشنوید اما این شما هستید که باید تلاش آگاهانه‌ای برای بهبود نگرش و طرز فکرتان در پیش بگیرید. اگر خودتان تغییر نکنید، هیچ‌چیز عوض نخواهد شد. اجازه ندهید شرایط یا بدشانسی‌ها، نگرش موردنظر خود را به شما دیکته کنند. از همین امروز تصمیم بگیرید نگرش خود را ایجاد کرده و افراد مناسبی را به زندگی‌تان جذب کنید.

کارت‌های تاکیدی حاوی جملات مثبت درست کنید.
هنگامی‌که در حال برنامه‌ریزی دوباره و تجدید افکارتان هستید نوشتن کارت‌های تاکیدی حاوی نگرش مثبت، می‌تواند کل برنامه‌های شما را تغییر دهد. شما می‌توانید نگرش خود را برای بهتر شدن، تغییر دهید. من همیشه با تکرار زیاد عبارات تاکیدی و تبعیت از اصل «هر چه را به زبان بیاوری برایت اتفاق می‌افتد»، توانسته‌ام به مزایای زیادی دست پیدا کنم و این رویکرد هنگام تغییر نگرش شخصی‌ام نیز موثر بوده است.
وقتی بورس تحصیلی بخش یک دانشگاه را می‌خواستم، عبارت «من بورس تحصیلی بخش یک را اخذ خواهم کرد.» را نوشته بودم و هرروز بلند می‌خواندم، به‌طوری‌که درنهایت خودم هم باور کردم.
خیلی ساده می‌توانید یک کارت بردارید و دقیقا همان نگرشی که می‌خواهید داشته باشید را روی آن شرح دهید. برای مثال می‌توانید بنویسید «من (اسمتان) فردی صادق، دوست‌داشتنی و سخت‌کوش هستم. من نگرش مثبتی دارم و دیگران را هم به این روحیه تشویق می‌کنم، با کلماتم انگیزه و موفقیت را پراکنده می‌سازم. نگرش من در هر شرایطی از زندگی، تغییر نمی‌کند و منفی نخواهد شد.»
جملات بالا تنها نمونه‌ای برای شروع و درک این ایده است. ما باید افکارمان را از نو بسازیم و برنامه‌ریزی کنیم. نگرش دقیق موردنظرمان را مشخص کنیم چراکه در غیراین‌صورت، تغییر نگرش هنگام مواجهه با شکست‌ها یا موانع بسیار دشوار خواهد بود.

جنبه مثبت مسائل را ببینید.
اغلب نگرش‌های ضعیف یا منفی، از درک و برداشت ما نسبت به مسائل مختلف نشات می‌گیرد؛ بنابراین برای شروع، در هر فردی یا اتفاقی به دنبال ویژگی‌ها و جنبه‌های مثبت آن باشید. اگر به دنبال یافتن ویژگی‌های مثبت باشید، نگرش شما نیز بازتاب‌دهنده آن خواهد بود. وقتی فقط خوبی‌های جهان پیرامون و حتی شکست‌ها را ببینید، شاهد دگرگونی شگفت‌انگیزی خواهید بود.
اجازه ندهید نگرش ضعیف موجب شود همیشه در سطحی متوسط باقی بمانید و یا مانع عملی شدن پتانسیل بالقوه‌تان گردد.

Read 923 times