چگونه با ابهام در محل کار برخورد کنیم؟

Rate this item
(0 votes)

برخورد با ابهام در محل کار ممکن است خسته‌کننده باشد. هنگامی‌که قدرت‌های موجود در شرکت توانایی تصمیم‌گیری ندارند و در ایجاد تعهد به هرکسی ناتوان شوند، ابهام دربرگیرنده عدم قطعیت نیز می‌شود.
هنگامی‌که مدیران ابهام را نشان می‌دهند، کل شرکت نیز می‌تواند از آن رنج ببرند. این طبیعی است که اگر مسیر روشنی برای کسب‌وکار وجود نداشته باشد روند اجرایی آن کند شده و درنهایت به خاطر عدم جهت‌گیری و تمرکز مناسب، آن کسب‌وکار شکست بخورد.

گام اول
دستورالعمل روشن و مختصری به کارکنان خود بدهید.
اگر سبک مدیریتی شما مبهم باشد، کارمندهای شما دچار اشتباه شده و ممکن است به‌نوبه خود این ابهام را در کارشان نشان دهند. اطمینان حاصل کنید که همه در کارهای روزانه خود و همچنین در انجام پروژه‌ها دچار ابهام نشوند. در صورت لزوم، جلسات هفتگی یا روزانه برای کارکنان برگزار کنید تا به این هدف برسید.


گام دوم
تصمیمات قطعی بگیرید.
اگر تصمیم‌تان مربوط به یک سیاست، یک فرصت بازاریابی جدید و یا خرید یک دفتر است، قاطعانه تصمیم بگیرید و اقدام کنید. ابهام می‌تواند فرآیند تصمیم‌گیری شما را کند کرده یا منجر به اجرا نشدن تصمیم‌تان شود.

گام سوم
اعتمادبه‌نفس را در کارکنان یا مدیرانی که گرایش به ابهام دارند، تقویت کنید.
یک کارمند یا مدیر ممکن است برای گرفتن تصمیم احساس راحتی نداشته باشد به دلیل اینکه خود را شایسته این کار نمی‌بیند.
کارکنان مناسب را برای کارهای مناسب اختصاص دهید و آن‌ها را با گفتن این حرف که به توانایی‌هایشان باور دارید، تشویق کنید. این ممکن است زمان‌بر باشد، اما به‌تدریج آن‌ها احساس اعتمادبه‌نفس بیشتری خواهند کرد و درگرفتن تصمیمات قاطع‌تر می‌شوند.
 

گام چهارم

به کارکنان خود یاد دهید روی پای خود بایستند.
به‌طور منظم تمرینات آموزشی را برگزار کنید که نیازمند کارکنانتان باشد تا از دانش خود استفاده کرده و تصمیماتی سریع بگیرند. همزمان با انجام این تمرینات، کارکنانتان توانمندتر شده و یاد می‌‌گیرند به‌طور طبیعی وقتی با موقعیتی مشابه در طی دوره شغلی خود مواجه می‌شوند بتوانند واکنش نشان داده و ابهامات آن موقعیت را بدین گونه کاهش دهند.

گام پنجم
اهداف شرکت را به‌صورت واضح تعیین کنید و به دیگران اطلاع‌رسانی کنید.
این جزء خصایص انسان است که تمایل دارد به سمت چیزی حرکت کند و برای رسیدن به چیزی تلاش کند.
برای کارکنانی که به هدف‌های مشخصی می‌رسند، پاداش در نظر بگیرید. هنگامی‌که افراد احساس کنند در تیمی کار می‌کنند که دارای هدف‌های یکسانی هستند، با احتمال خیلی کمتری ابهام را تجربه می‌کنند.

Read 1054 times